Orfova kantáta Carmina burana ani tentokrát nezklamala

Jedna z nejslavnějších skladeb 20. století se stala magnetem také druhého ročníku Prague Proms. Vůbec největším hitem je sbor O fortuna, který zní na úvod a na závěr. Pro mnohé je přímo spojen s obrazem kola Štěstěny, která nemilosrdně míchá s lidskými osudy. Je to jeden z kusů, který může soupeřit s některými hity populátrní hudby.
Ale i následující pasáže mají jednak velmi atraktivní texty, latinské nebo staroněmecké, a hlavně velmi chytlavé zhudebnění. V první části se většina z nich váže k tématu jara, probouzející se přírody a některých venkovských zvyků dob středověku. Následující část V hospodě rovněž vychází ze středověkých reálií, ale jinak je naprosto nadčasová. Obsahuje velmi vděčnou čtveřici pijáckých písní. A po divoké hospodské vřavě přichází série vážných i položertovných milostných písní v části nazvané Dvůr lásky.


Očekávaným hostem za dirigentským pultem byl rodák z Kolumbie Germán A. Gutieréz. Orfova kantáta Carmina burana ani tentokrát nezklamala, úspěch se dostavil a publikum nadšeně tleskalo vstoje.
 

Autor: Jindřich Bálek

Prague Proms 2011