Nina Rota, Den nezávislosti

Prague Proms 2006, přehlídka populárních, ale stále velmi solidních koncertů, pokračovala ve čtvrtek a v pátek mj. Gershwinovou operou Porgy a Bess nebo filmovou hudbou Nina Roty.

 

Za zmínku stojí i koncert 4.7. spolupořádaný americkou ambasádou, který byl pro přítomné Američany velmi autentickou oslavou Dne nezávislosti. Vedle ČNSO vystoupil americký sbor Morgan State University. Ten pak účinkoval i 6.7. v koncertním provedení scén z nejklasičtější americké opery. Spontaneita a muzikálnost, kterou dokážou mladí černošští zpěváci vložit do „své“ opery, nadchne vždycky. Na témže koncertu vystoupil Chris Brubeck, třetí syn pianisty a skladatele Davea Brubecka, a provedl svůj vlastní Koncert pro basový trombón věnovaný Praze.

 

Dobrý nápad je i zařazení jazzových Jam Session po skončení koncertů. Dramaturgicky nejzajímavější byl ovšem páteční koncert „Noc stříbrného plátna“ s hudbou nejslavnějšího italského tvůrce filmové hudby Nina Roty (1911 – 1979). Dirigent Marcello Rota, skladatelův příbuzný, zprostředkoval zapůjčení těžko dostupných partitur. Ukázalo se, že hudba k nejslavnějším filmům italské kinematografie obstojí i na koncertním pódiu...

 

Festival Prague Proms, kde účinkuje krom jazzových souborů výhradně Český národní symfonický orchestr a odvádí obvykle vysoce profesionální výkon, pokračuje ještě celý tento týden.

 

Autor: Jindřich Bálek (Lidové noviny)

Prague Proms 2011